The World Youth Championaship

Srpen 28, 2024 - 7:42 pm Komentáře nejsou povoleny

wyffch-2024-logo-v2-hires The Youth Championship was more relaxing than the May marathon, below you can again find some pictures and also the article from the Czech Angling Magazine, please use Google Translator :-)

Po květnovém mistrovství světa v muškaření kategoriích „masters“ a „ženy“ se v srpnu odehrálo na jihočeské Vltavě pod Lipnem i mistrovství světa v muškaření v kategorii juniorů, centrem závodu byl již prověřený Penzion Herbertov, který nabízí ideální služby a pozici přímo na břehu Vltavy.

Z pohledu organizátora musím konstatovat, že po zkušenostech z jara, kdy jsme organizovali dva šampionáty najednou, což bylo hodně logisticky a organizačně náročné, jsme si řadu věcí vyladili a juniorské mistrovství už běželo celkem hladce. Zúčastnilo se celkem 10 týmů, celkem bylo registrováno 94 účastníků. Juniorská mistrovství mají svoji specifiku v tom, že velmi často přijíždějí i rodiny závodníků, během závodu fandí nebo pomáhají s dopravou a odpoledne jedou třeba na výlet.

Jediné, s čím jsme se od začátku závodu potýkali, bylo velké vedro, a díky pěknému počasí i s velkým provozem lodí na řece. V pondělí nebylo z organizačních důvodů možné začít závod dříve než v devět hodin a musím přiznat, že od 10 hodin byl už v sektoru pod Vyšším Brodem závod téměř neregulérní. Ale od úterý jsme již chytali od 7:30 a lepšímu průběhu závodu pomohlo i navýšení průtoku v řece na 10 m3/s, po celý zbytek týdne už to bylo celkem v pohodě.

Lovenou rybou byl zejména pstruh obecný, v sektorech 4 a 5 pak i bílá ryba a duháci, celkově se chytilo 1917 ryb a průměr na jedno místo, nebo chcete-li na jednoho závodníka, byl 38 ryb. To je v porovnání s jinými světovými šampionáty velmi pěkný výsledek. Největší rybou závodu byl potočák o délce 67 cm, kterého španělský závodník chytil ve Vltavě nad Herbertovem.

Závod zcela opanovali závodníci z USA, kde se v posledních létech muškařině intenzivně věnují a jejich snaha nese výsledky, vyhráli jak soutěž týmů, tak první tři místa v kategorii jednotlivců. O zbývající dvě placky se strhla vyrovnaná bitva doslova až do posledního hodu závodu mezi týmy Polska, Slovenska a ČR, těmi šťastnějšími byli nakonec Poláci a Černého Petra si vytáhli mladí muškaři ze Slovenska. Mladému českému týmu bych chtěl za organizátory pogratulovat k srdnatému výkonu, přípravě věnoval hodně času, a i přes zranění a nepříznivý los se dokázal o bronzovou medaili porvat, a každá medaile na mistrovství světa se počítá. O jednu rybku utekla placka v soutěži jednotlivců Jonášovi Včelišovi, stejně jako i polskému závodníkovi Marcinkovi Ignacovi, jediné dívce v soutěži Alexandře Matisové a možná i Richardovi Švubovi, který byl sedmý. Ale to je sport, vždycky je to trochu o štěstí, a nakonec je to vždy o jednu rybu nebo o jeden centimetr. Velice si vážím i podpory ze strany českého týmu z hlediska organizace závodu, kdykoliv jsme potřebovali s čímkoliv pomoci, tak nám byli při ruce, a tak to má být.

Velkou kaňkou na celém závodě bylo, že během posledního kola závodu někdo ukradl jednomu závodníkovi odložené věci a rezervní pruty a vybavení. Ještě nikdy se nám to nestalo, určitě to nebyla nějaká náhodná loupež, protože na věci položené na břehu dávají pozor jak závodníci, tak jejich rozhodčí a sektoroví rozhodčí, někdo si musel opravdu vyčíhat chvilku, kdy byly věci bez dozoru. Doufáme, že Policie ČR pachatele najde, žádáme případně o spolupráci a čtenáře Rybářství, pokud by si například všimli, že někdo prodává vybavení značky Xplorer, která není u nás běžná, nebo na něj chytá, bude to s největší pravděpodobností dotyčný pachatel.

Aby toho nebylo poslední den málo, tak se povedlo Jihoafričanům zpestření programu závěrečného banketu. Na Herbertově je malá vodní elektrárna a podél celého areálu vede náhon, ve kterém tečou zhruba čtyři kubíky vody. Ani nevím, koho napadlo hodit klíče od auta přes náhon na parkoviště,  každopádně se netrefili a klíče spadly do náhonu. To auto bylo z půjčovny, byl pátek večer a druhý den po obědě odlétali, takže moc času na řešení problému nebylo. Požádali jsme správce areálu, jestli by elektrárnu nevypnul a náhon nevypustil, byla tu slušná naděje, že se klíče najdou. Po vypuštění náhonu do něj naskákalo dost lidí, našlo se spoustu věcí, i nějaké ryby, dotyčné klíče se nakonec nenašly, ale byla to docela slušná taškařice. Auto tedy museli nechat na místě a na letiště je vezl kapitán českého týmu Martin Musil, jak to celé vyřešili, už ani nevím.

Na závěr bych chtěl bych poděkovat mým spolupracovníkům Jitce Chybové, Ivě Linhové, Jirkovi Pejcharovi a celému sekretariátu Jihočeského územního svazu ČRS, bez jejichž pomoci by nebylo možné takto velkou akci uspořádat, stejně tak všem sektorovým a řadovým rozhodčím a zástupců mezinárodní muškařské federace FIPS MOUCHE. Je potřeba také poděkovat všem partnerům, kteří nám při organizaci mezinárodních závodů dlouhodobě pomáhají, bez nich by to bylo mnohem těžší a jsme rádi, že je máme. Účast předsedy ČRS Dr. Karla Macha a předsedy MRS Ing. Jiřího Ryšánka na závěrečném ceremoniálu a při předávání cen potvrdily význam podpory sportu a mládeže v rámci činnosti ČRS i MRS.

Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o muškaření na mistrovství světa v seniorské kategorii, které budeme příští rok pořádat v posledním květnovém týdnu, závody se opět odehrají na řece Vltavě a na vyrovnávací nádrži Lipno II, ale jeden sektor bude i na řece Otavě. Pokud by se někdo chtěl přiblížit nejlepším světovým muškařům co nejblíže, ideální formou je zúčastnit se jako řadový rozhodčí, protože ten jako jediný může být až u břehu a vidět všechny mušky a další tajné vychytávky. V zimním období spustíme přihlašování na tuto pozici, tak prosím sleduje internetové stránky ww.ffch.cz, nebo weby Rady ČRS a JčÚS ČRS.

Comments are closed.