Archive for the ‘Nezařazené’ Category

HANAK OPEN 2024

Říjen 5, 2024 - 8:36 pm Komentáře nejsou povoleny

img_20230928_175150 Maybe you noticed in the TV that our country was affected by high floods in September, the worst situation was in the north-east part of it, but South Bohemia was also affected, mainly small rivers like Malše and Černá culminated on a discharge over 100 m3/s (normal summer discharge is 2 m3/s …), and our hatchery in Kaplice was flooded and some fish escaped. All competitions were naturally cancelled including Rožmberský cup and river part of the Hanák Open.  We organised only competition on Květoňov lake, it was nice, we hosted 52 competitors, it was caught over 500 fish and winner was “local” Milda Hosenseidl,  I blanked in one session and finished far beyond my expectations in the 23th place.

 

Warm Vltava with Jakub

Září 23, 2024 - 8:12 pm Komentáře nejsou povoleny

p1090315 We had some field work during a project in Warm Vltava and surprisingly we found our fly fishing gear in the car after we finished the work :-) We visited upper part of the river, we caught a lot of brownies and graylings, but mostly in the range 20 – 25 cm, only Jakub caught one bigger brownie. The two years grayling is very abundant and all parts of the river, so if everything goes well it will be great fishing  in the next years. On the way back to car we found nice mushrooms, so although we didn’t kill a fish we didn’t come home empty handed :-)

The World Youth Championaship

Srpen 28, 2024 - 7:42 pm Komentáře nejsou povoleny

wyffch-2024-logo-v2-hires The Youth Championship was more relaxing than the May marathon, below you can again find some pictures and also the article from the Czech Angling Magazine, please use Google Translator :-)

Po květnovém mistrovství světa v muškaření kategoriích „masters“ a „ženy“ se v srpnu odehrálo na jihočeské Vltavě pod Lipnem i mistrovství světa v muškaření v kategorii juniorů, centrem závodu byl již prověřený Penzion Herbertov, který nabízí ideální služby a pozici přímo na břehu Vltavy.

Z pohledu organizátora musím konstatovat, že po zkušenostech z jara, kdy jsme organizovali dva šampionáty najednou, což bylo hodně logisticky a organizačně náročné, jsme si řadu věcí vyladili a juniorské mistrovství už běželo celkem hladce. Zúčastnilo se celkem 10 týmů, celkem bylo registrováno 94 účastníků. Juniorská mistrovství mají svoji specifiku v tom, že velmi často přijíždějí i rodiny závodníků, během závodu fandí nebo pomáhají s dopravou a odpoledne jedou třeba na výlet.

Jediné, s čím jsme se od začátku závodu potýkali, bylo velké vedro, a díky pěknému počasí i s velkým provozem lodí na řece. V pondělí nebylo z organizačních důvodů možné začít závod dříve než v devět hodin a musím přiznat, že od 10 hodin byl už v sektoru pod Vyšším Brodem závod téměř neregulérní. Ale od úterý jsme již chytali od 7:30 a lepšímu průběhu závodu pomohlo i navýšení průtoku v řece na 10 m3/s, po celý zbytek týdne už to bylo celkem v pohodě.

Lovenou rybou byl zejména pstruh obecný, v sektorech 4 a 5 pak i bílá ryba a duháci, celkově se chytilo 1917 ryb a průměr na jedno místo, nebo chcete-li na jednoho závodníka, byl 38 ryb. To je v porovnání s jinými světovými šampionáty velmi pěkný výsledek. Největší rybou závodu byl potočák o délce 67 cm, kterého španělský závodník chytil ve Vltavě nad Herbertovem.

Závod zcela opanovali závodníci z USA, kde se v posledních létech muškařině intenzivně věnují a jejich snaha nese výsledky, vyhráli jak soutěž týmů, tak první tři místa v kategorii jednotlivců. O zbývající dvě placky se strhla vyrovnaná bitva doslova až do posledního hodu závodu mezi týmy Polska, Slovenska a ČR, těmi šťastnějšími byli nakonec Poláci a Černého Petra si vytáhli mladí muškaři ze Slovenska. Mladému českému týmu bych chtěl za organizátory pogratulovat k srdnatému výkonu, přípravě věnoval hodně času, a i přes zranění a nepříznivý los se dokázal o bronzovou medaili porvat, a každá medaile na mistrovství světa se počítá. O jednu rybku utekla placka v soutěži jednotlivců Jonášovi Včelišovi, stejně jako i polskému závodníkovi Marcinkovi Ignacovi, jediné dívce v soutěži Alexandře Matisové a možná i Richardovi Švubovi, který byl sedmý. Ale to je sport, vždycky je to trochu o štěstí, a nakonec je to vždy o jednu rybu nebo o jeden centimetr. Velice si vážím i podpory ze strany českého týmu z hlediska organizace závodu, kdykoliv jsme potřebovali s čímkoliv pomoci, tak nám byli při ruce, a tak to má být.

Velkou kaňkou na celém závodě bylo, že během posledního kola závodu někdo ukradl jednomu závodníkovi odložené věci a rezervní pruty a vybavení. Ještě nikdy se nám to nestalo, určitě to nebyla nějaká náhodná loupež, protože na věci položené na břehu dávají pozor jak závodníci, tak jejich rozhodčí a sektoroví rozhodčí, někdo si musel opravdu vyčíhat chvilku, kdy byly věci bez dozoru. Doufáme, že Policie ČR pachatele najde, žádáme případně o spolupráci a čtenáře Rybářství, pokud by si například všimli, že někdo prodává vybavení značky Xplorer, která není u nás běžná, nebo na něj chytá, bude to s největší pravděpodobností dotyčný pachatel.

Aby toho nebylo poslední den málo, tak se povedlo Jihoafričanům zpestření programu závěrečného banketu. Na Herbertově je malá vodní elektrárna a podél celého areálu vede náhon, ve kterém tečou zhruba čtyři kubíky vody. Ani nevím, koho napadlo hodit klíče od auta přes náhon na parkoviště,  každopádně se netrefili a klíče spadly do náhonu. To auto bylo z půjčovny, byl pátek večer a druhý den po obědě odlétali, takže moc času na řešení problému nebylo. Požádali jsme správce areálu, jestli by elektrárnu nevypnul a náhon nevypustil, byla tu slušná naděje, že se klíče najdou. Po vypuštění náhonu do něj naskákalo dost lidí, našlo se spoustu věcí, i nějaké ryby, dotyčné klíče se nakonec nenašly, ale byla to docela slušná taškařice. Auto tedy museli nechat na místě a na letiště je vezl kapitán českého týmu Martin Musil, jak to celé vyřešili, už ani nevím.

Na závěr bych chtěl bych poděkovat mým spolupracovníkům Jitce Chybové, Ivě Linhové, Jirkovi Pejcharovi a celému sekretariátu Jihočeského územního svazu ČRS, bez jejichž pomoci by nebylo možné takto velkou akci uspořádat, stejně tak všem sektorovým a řadovým rozhodčím a zástupců mezinárodní muškařské federace FIPS MOUCHE. Je potřeba také poděkovat všem partnerům, kteří nám při organizaci mezinárodních závodů dlouhodobě pomáhají, bez nich by to bylo mnohem těžší a jsme rádi, že je máme. Účast předsedy ČRS Dr. Karla Macha a předsedy MRS Ing. Jiřího Ryšánka na závěrečném ceremoniálu a při předávání cen potvrdily význam podpory sportu a mládeže v rámci činnosti ČRS i MRS.

Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o muškaření na mistrovství světa v seniorské kategorii, které budeme příští rok pořádat v posledním květnovém týdnu, závody se opět odehrají na řece Vltavě a na vyrovnávací nádrži Lipno II, ale jeden sektor bude i na řece Otavě. Pokud by se někdo chtěl přiblížit nejlepším světovým muškařům co nejblíže, ideální formou je zúčastnit se jako řadový rozhodčí, protože ten jako jediný může být až u břehu a vidět všechny mušky a další tajné vychytávky. V zimním období spustíme přihlašování na tuto pozici, tak prosím sleduje internetové stránky ww.ffch.cz, nebo weby Rady ČRS a JčÚS ČRS.

In the Alps with family

Srpen 22, 2024 - 7:00 am Komentáře nejsou povoleny

p1080786 Every summer my family and I go to the mountains for a week, the Austrian Alps are the closest to us and it’s beautiful there, this year we were near Schladming, it was quite challenging, we were hiking a biking every day, and I even found half of day on a fly-fishing survey in a small river.

Windsurfing and fishing summer

Červenec 30, 2024 - 7:31 pm Komentáře nejsou povoleny

p1240652 After the world Championships, I needed a rest from the fly-fishing, and as usually, in addition to other activities such as hiking and cycling in the Alps, I focused mainly on windsurfing and carp and zander-fishing in Lipno Lake during the summer months. And we are preparing the Youth Championships which will take part in August.

World Ladies and Masters Championships

Červen 21, 2024 - 7:18 pm Komentáře nejsou povoleny

wmffch-2024-logo-v2-hires I was head of the organisational committee of the World fly fishing championship in categories of “ladies” and “masters”, which took place in South Bohemia in May 2025.

I was interviewed by Czech Angling Magazine, below you can find translation of the article. If Somebody is interested in evaluation of the championships from my view, please use google translator :-)

 

443718802_825779826275138_5790588488729830151_n

Jak jsme vás již v Rybářství informovali,  v květnu proběhlo v jižních Čechách mistroství světa v muškaření, a to v kategoriích „ženy“ a „masters“, což jsou veteráni nad 50 let. Soutěže se zúčastnilo 9 týmů žen a 15 týmů v kategorii masters. Na závody převzali záštitu předseda Senátu ČR RNDr. Miloš Vystrčil, hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba,senátor Ing. Tomáš Jirsa a starostové okolních měst a obcí (Loučovice, Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov, Kaplice, Velešín).

Systém závodu byl podobný pro obě kategorie, pět členů týmu bylo rozlosováno do celkem pěti skupin, a v rámci pěti kol soutěže závodníci lovili v celkem pěti závodních sektorech, takže každý závodník chytal na všech pěti sektorech. Čtyři sektory byly společné pro obě kategorie, tedy nádrž Lipno II, kde se chytalo z driftujících lodí, Vltava mezi Vyšším Brodem a Rožmberkem, Vltava pod Rožmberkem, a nádrž Květoňov, kde masters lovili ze břehu a ženy opět z lodí, tentokráte ze zakotvených. Posledním sektorem byla „malá řeka“, kdy masters lovili na řece Vltavě na Čertově stěně a ženy na řece Malši pod Kaplicí. Rozložení závodu na různé typy vod nutilo závodníky prokázat různé dovednosti, protože jinak se muškaří na stojaté vodě, jinak na velké řece a jinak na malé řece. Celkově se vždy hodnotí každé kolo v každém sektoru zvláště, a závodník s nejnižším počtem umístění se stává vítězem. Celkově se ulovilo 4875 ryb, největší rybou byla 80 cm dlouhá štika. Soutěž skončila velkým úspěchem domácích. Vítězem soutěže žen byla v družstvech Česká republika před Francií a Austrálií, v jednotlivcích byla vítězkou Češka Štěpánka Šimůnková, druhá byla Francouzka Julie Quillard a třetí opět Češka Katka Švagrová.

V kategorii „masters“ vyhráli Italové před Španělskem a Českou republikou, v jednotlivcích byl pak vítězem Valerio Santi Amantini z Itálie (bývalý několikanásobný mistr světa v kategorii dospělých), na druhém místě byl již český závodník Bořek Kopecký a na třetím pak další Čech Marek Macka.

Celkově se ulovilo 4875 ryb, největší rybou byla 80 cm dlouhá štika.

Tolik základní fakta, požádali jsme o několik doplňujících informací vedoucího organizačního týmu Milana Hladíka, místopředsedu JčÚC ČRS.

Nejprve, jaký máš s mírným odstupem času ze závodů pocit?

Postupně pozitivní pocity již převládají nad negativními, zejména díky příjemným a děkovným ohlasům zejména ze strany zahraničních účastníků. Ke konci závodů jsem byl už hodně vyčerpaný, musím se přiznat, že můj předchůdce v organizování závodů Karel Křivanec měl závody o něco lépe připravené, neměl tak náročné zaměstnání a mohl přípravě věnovat více času. My jsme měli myslím všechny podstatné věci dobře připravené a rozmyšlené, ale například detaily logistiky jsme řešili až první den závodů, kdy jsme teprve viděli, jak věci fungují, jaké jsou dojezdové doby autobusů, jak jsme schopni věci zorganizovat, jak zahrnout lidský faktor. Od úterka jsme to již vyladili a ve středu už to běželo téměř jako po másle. Ale i tak to vyžadovalo velké zapojení celého organizačního týmu, já jsem najel přes 2000 km. Byla to dobrá zkušenost, zvládli jsme to, ale takhle velkou akci ve třech místech a ve dvou časech závodů už organizovat nebudeme. Také příště musím logistice věnovat více času a všechno několikrát ověřit, aby to klaplo. Ale brali jsme tyto závody jako generálku před velkým mistrostvím světa seniorů, které budeme organizovat příští rok, a získali jsme spoustu zkušeností. Naposledy jsme takto velkou akci vlastně organizovali v roce 2014, a hodně věcí se od té doby změnilo. Takže dá se říci, že generálka splnila svůj účel a je škoda, že závody už skončily, příští týden už bychom věděli, jak na to, ale tak to je vždycky. V srpnu budeme organizovat MS juniorů, tak se můžeme těšit, že to bude snazší. Pozitivní zkušenost jsem udělal se všemi členy organizačního týmu, protože až tehdy, když jde do tuhého, člověk pozná povahu lidí, a bylo mi potěšením, že mne nikdo nezklamal a všichni v pravý čas zabrali.

Nejvíce mne mrzí, že jsem neměl moc času si popovídat se zahraničními účastníky a s různými zajímavými hosty, přivítali jsme jak zástupce vedení ČRS a MRS, ale i třeba předsedu Slovenského rybářského svazu, to bylo příjemným překvapením, tak snad příště.

Kolik lidí se na přípravě a organizaci závodu podílí?

Každý závodník musí mít svého rozhodčího. Tím, že jsme závody rozdělili, a masters chytali ráno a ženy odpoledne, tak jsme mohli využít stejné rozhodčí pro oba závody. Celkem jsme měli asi 80 rozhodčích. Každý sektor má pak dva sektorové rozhodčí, kteří celý sektor řídí včetně distribuce závodníků, bez nich nejdou závody zorganizovat a oni řeší právě ty provozní věci, které vyplynou až z různých situací. Jim je potřeba především poděkovat, že díky jejich zkušenostem a nasazení jsme vše celkem bez problémů zvládli. Na tyto pozice oslovujeme naše dlouholeté zkušené kamarády, kteří jednak mají zkušenosti se závoděním, dále i s organizováním podobných akcí a v neposlední řadě se musí umět domluvit anglicky. Kolem vody na říčních sektorech nachodí za ten týden desítky kilometrů. Celý závod dozorují dva zástupci mezinárodní muškařské federace FIPS MOUCHE, oni také garantují losování a počítají výsledky. Každý domácí závodník mám pak mezinárodního supervisora, který dohlíží, aby domácím závodníkům nikdo nepomáhal a nenadržoval.

Vlastní organizační tým se pak ustálil na čtyřech osobách včetně mne, Jirka Pejchar jako můj zástupce měl zejména na starosti organizaci rozhodčích a zahajovacího a závěrečného ceremoniálu a dále pak přípravu všech informačních materiálů, Jitka Chybová ze sekretariátu Rady ČRS zajišťovala registraci týmů, Ivana Linhová především povolenky a co bylo potřeba připravit ze strany JčÚS ČRS před závody. A všichni jsme pak během vlastního závodního týdne museli dělat vše, co bylo potřeba.

Za JčÚS se pak další zaměstnanci podíleli na zarybnění, Renáto Vítek například pomáhal se vším na Květoňově, Honza Vender vedle výroby pěkných cen pomáhal s přípravou laviček do lodí na Květoňov a pomáhal s rozvozem holek na Malši, Honza Wittner zase s loděmi a značením tratí. Muškaři Vinohrady a líheň Liběchov nám zapůjčili a přivezli lodě, stejně tak kolegové z Biologického centra AVČR. Spolu s bratry Hanákovými jsme připravili pro hodnotné ceny, jednotlivá města pomohla s organizací a přispěli i do rozpočtu i na věcné ceny. S Frantou Tobiášem jsme připravovali všechny propagační a informační materiály a internetové stránky, Igor Slavík měl zase na starosti FB profil a focení, jeho práci můžete ocenit i na fotografiích ve článku. Celkem se tedy na organizaci celého MS podílelo okolo stovky lidí.

Jak se vám podařilo zajistit ty řadové rozhodčí?

To byla asi nejtěžší věc, dříve totiž závody bývaly v pátek a o víkendu, nyní musí být rozloženy do pěti dní. Dříve jsme měli každý sektor pod patronací jedné z našich místních organizací a ty zajistily dostatek rozhodčích. To bylo pro mne asi největší zklamání, že se na tuto předchozí spolupráci nepodařilo navázat a zájem ze strany členů našich MO byl minimální. Velice bych chtěl poděkovat členům MO Kaplice, kteří nám velmi pomohli, chlapi se sami domluvili, zajistili rozhodčí pro dva sektory (Květoňov i Malši), zajistili si dopravu i stravování, nemuseli jsme se o nic starat a mohli jsme se na ně spolehnout. Dále jsme prostřednictvím informační kampaně a sociálních sítí oslovili dobrovolníky z celé republiky a celkem se nám přihlásilo asi 50 zájemců. A nakonec se nám díky vstřícnému postoji pana ředitele Dr. Pavla Vejsady podařilo navázat spolupráci se Střední rybářskou školou ve Vodňanech a každý den nám autobus přivezl 24 studentů třetích ročníků. Ti museli stávat každý den v pět, za to jim patří ještě jednou poděkování, bez nich bychom asi dostatek rozhodčích nedokázali dát dohromady a doufejme, že na to navážeme příští rok.

Jak dlouho se vlastně takové závody připravují?

Příprava trvá více než rok. Poté, co se podá žádost a je ze strany mezinárodní muškařské federace FIPS MOUCHE schválena, proběhne inspekce zástupce FIPS MOUCHE, kdy je zejména dbán důraz na kvalitu a dostupnost hotelů a kvalitu a složení závodních tratí, a také je schválen předběžný rozpočet. Diskutují se i možné modifikace soutěžních pravidel, které vždy respektují místní podmínky, u nás je to například uznávání všech druhů ryb a nebo možnost pomoci závodníkům ze strany rozhodčích v podobě přenášení vybavení a vstupu na ostrovy v řece. Také jsme například museli popsat postup a pravidla pro chytání ze zakotvených lodí, protože to je zcela specifická věc, většinou se chytá z volně driftující lodí. Protože se s představiteli FIPS MOUCHE přátelíme již dlouho, probíhá to vždy ve velmi přátelském duchu a najdeme nakonec shodu téměř ve všem.

Pak je potřeba spočítat rozpočet, tedy i předběžně zjistit a odhadnout náklady, odhadnout počet týmů, které by mohly přijet, a na závěr stanovit výši startovného. Jednáme s partnery, ve velkém předstihu je například nutné oslovit Povodí Vltavy státní podnik s žádostí o zajištění vhodného průtoku na řece Vltavě.

Naostro to pak začíná na přelomu toku, kdy se rozbíhá registrace týmů, je potřeba od všech získat podklady pro zajištění rybářských lístků, které pro účastníky v rámci přípravy vždy vyřizujeme. Nejhorší práce je pak napasování týmů s různými požadavky do hotelů, které mají většinou pokoje apartmánového typu. Všem týmům i připravujeme povolenky pro tréninkové chytání před MS.

Před samotným mistrovstvím je pak nutné všechno připravit, přivézt lodě, označit tratě, a tak dál. Díky pomoci ze strany měst Rožmberku nad Vltavou a Vyššího Brodu jsme připravili hezké slavnostní ceremoniály. Po MS je nutné zase všechno odvézt a uklidit, vyřešit všechny faktury, smlouvy a cesťáky, více méně je to rok lehčí práce a pak dva měsíce práce naplno.

Jak vám vyšlo počasí, a co třeba vodáci?

Musím poděkovat Svatému Petrovi, že nad námi držel ochrannou ruku, všechny bouřky se nám během závodu vyhnuly a mírné přeháňky naopak zlepšily aktivitu ryb. Malše se po jedné večerní bouřce mírně zvedla, ale to spíše chytání prospělo. Jen silné poryvy větru nám na Květoňově trochu rozhýbaly zakotvené lodě, ale sektorákům se to naštěstí povedlo zvládnout. Vzhledem k vodákům jsme schválně závody posunuli do května a požádali jsme největší provozovatele vodáctví o ohleduplnost a za celý týden nebyl jediný problém, protože provoz lodí na řece přece jenom není tak silný.

Řešili jste nějaké problémy se závodníky?

Před každým MS je nutné zvolit „Jury“, která zasedá v případě porušení pravidle, sporů nebo protestů. Nezaznamenali jsme žádné porušení pravidel, řešili jsme jen jednu více méně úsměvnou událost. Díky shonu hned první den závodu došlo k nedorozumění a dva závodníci chytali stejný úsek, jeden začal správně od čísla 2 směrem po vodě dolů, druhý udělal chybu a šel od čísla 3 nahoru. Chyba to byla jednak závodníka, na poradě jsme všem vysvětlovali, jak je trať značena, také řadový rozhodčí zazmatkoval, a v neposlední řadě to podcenil i sektorový rozhodčí, že se každého nezeptal, jaké má číslo, a neověřil, že je každý na správném místě. Byla to zkrátka shoda okolností, která vyplynula i z ze zmatku a časového presu prvního závodu, kdy nebylo dost času projít celý sektor a ověřit lokalizaci jednotlivých míst (příště budeme první kolo začínat o hodinu později). No a v polovině závodu se závodníci potkali uprostřed a dochytali tedy každý svoji polovinu. Nakonec se našlo řešení, jak to dvěma postiženým závodníkům vynahradit, a jak zároveň příliš neovlivnit výsledky celého závodu. Jedno odpoledne měli náhradní mini závod, kdy každý mohl chytat polovinu času na polovině čísla 3 a ryby se jim připočítaly k těm uloveným první den.

Jak bys hodnotil účast českých týmů?

I když v rámci domácích týmů celkem pochopitelně panovala ze začátku závodů nervozita, myslím, že zisk šesti z dvanácti medailí je obrovským úspěchem. Domácí sice mají výhodu lokální znalosti konkrétních revírů, mají zde možnost trénovat, ale zase na druhou stranu jsou pod drobnohledem svých známých a kamarádů, na břehu je každý expert a mistr světa, takže nervozita se může projevit.

U žen jsme o celkovém vítězství v soutěži družstev moc nepochybovali, musíme si uvědomit, že všechny holky úspěšně závodně muškaří proti mužům, ale v soutěži jednotlivců je to vždy trochu o štěstí a klidně mohly být na bedně tři naše holky nebo třeba jen jedna.

U chlapů si myslím, že vzhledem k tomu, že na rozdíl od Španělů a Italů neměli mezi sebou nějakého bývalého mistra světa v kategorii seniorů, tak dosáhli významného úspěchu. Ze začátku byli trochu nervózní, neměli úplně ideální los, pak ale předvedli výborný týmový výkon a jednu chvíli dokonce sahali i po stříbrné medaili, takže si myslím, že mohou být právem na své vystoupení na domácím šampionátu hrdí.

Na jaké závody byste tedy naše rybáře dále pozvali.

Pokud by nějaký ze čtenářů měl zájem se zúčastnit významné mezinárodní muškařské akce v pozici rozhodčího a mít tak možnost vidět závodníky v akci jak se říká z první ruky, tak jsou všichni vítáni. V termínu 11.-17.srpna 2024 organizujeme MS juniorů a příští rok v květnu velké MS seniorů, kde budeme potřebovat okolo 150 rozhodčích.

Denmark 2024

Duben 18, 2024 - 7:25 pm Komentáře nejsou povoleny

p1080355 My fly fishing friends invited me for a short trip to Denmark, I needed to rest so I agreed, our goal was to explore the southwest of the island of Fyn. There had been several groups from the Czech Republic before us, the fishing was good in March, while at the beginning of April it was very difficult. But it was getting warmer, so we were looking forward to it. The trip went perfectly, the crew and the food were great, and in 4 days we caught over 50 trouts and two were over 60 cm, most were around 40 cm.
p1080282 People ask me about any secrets how to succeed, equipment etc. I think it is not too complicated, success is based on luck and also on own activity, if 4 people come to a spot and they have no a take in 30 minutes, it’s time to move. I prefer to fish in deeper places with plenty of plants and also always in windward side and in waves. I fish with the special Hanák Competition See Trout rod, I still have two first prototypes, they are strong for long casting, but have a fine sensitive tip.
I use exclusively Airflo 40+ fast intermediate line, 5 m long tippet from 0.28 mm flurocarbon  and two flies, as a dropper I have my Danish olive and as the point fly my version of Ullsock. This year we also caught something on a shrimp. I won’t publish the exact places where we caught fish, those who know them will recognize the pictures, those who don’t know them have to find them themselves :-)
p1080345 I greatly appreciate the work of our Danish colleagues connected with the stocking of trout and also their protection agains predators and monitoring, if you want to maintain long-term quality fishing, I would not be afraid to increase the price of licenses and also to increase the size limit to 50 cm. A sad surprise was the complete destruction of the nice spot on the south coast of the Helnaes peninsula caused by a huge storm, hopefully the seabed and seaweed will recover soon.

Květoňov lake with Jirka

Duben 6, 2024 - 6:34 pm Komentáře nejsou povoleny

p1080247 I have recently not too much time for fishing, but Jirka came to help me to arrange some things connected with the upcoming championships, we visited Rožmberk and Vyšší Brod, and finally we moved to Květoňov lake to wet our fishing gear. Water was not as clear as we expected, so I decided to fish lures and look for some stockies, Jirka was fishing nymphs, finally we caught about 10 fish and we had some more takes, which was not bad.

 

Two balls and two visits of Vltava 24 in one weekend

Únor 12, 2024 - 6:22 pm Komentáře nejsou povoleny

p1080092 This weekend was discharge in Vltava river again decreased for three periods, the water always went down in the afternoon, and although we attended two balls, I found time and power for two short visits of the river, such an offer can not be refused :-) And it paid off, I caught a few nice fish including one barbell and few rainbows over 50 cm, the blobs did not work so well, but I have other flies in my box :-)

Opening day on Vltava 24

Únor 7, 2024 - 8:42 pm Komentáře nejsou povoleny

p1080089 We usually open fly-fishing season in Vltava 24 on January 1st, but this year it was impossible due to flood. Discharge in the Vltava had been high since Christmas and it culminated at 160 m3/s, our flies are not heavy enough for this conditions :-) But the discharge was purposefully decreased due to a verification of the flood damages in the town of Český Krumlov from last weekend for three days. Together with relatively nice weather this was the right impulse to start this fishing season and also to check the condition of the fish stock after the flood. Fishing was great, rainbows survived the flood without problems, the were exactly where I expected them to be, and they weren’t shy thanks to minimal fishing pressure during last weeks. I managed two visits, one with Honza and Tobi and the second one with Jakub from which are also the pictures. I caught over 20 rainbows together, 5 trouts had over 2 kg and the biggest one had 62 cm and 3,8 kg, all fish were in a great condition. My friends were also successful. I even saw one hatching big stonefly and Tobi and Honza saw few rising fish.

We have short rest just now as the water is high again, but we expect next decrease of flow in the end of February and this will be hopefully also start of the dry fly season due to the hatch of stonefly.